Luža

Renovácie bytových kuchýň

Chystáte sa na rekonštrukciu kuchyne?

Ktorá kuchyňa je tá pravá? Pri hľadaní odpovede je najlepšie začať upratovaním. Zbavte sa všetkého, čo už roky nepoužívate, prineste veci, na ktoré doposiaľ nebolo miesto a zamyslite sa nad tým, ako vo svojej kuchyni trávite čas. Čím viac vám bude jasné, čo od vynovenej kuchyne očakávate, tým bližšie budete k cieľu.

Najprv infraštruktúry

Voda, odpad, plyn a elektrina. Sú to zväčša rozvody, od ktorých sa treba pri prerábke odpichnúť. Rozhodujú o tom, kde budú umiestnené spotrebiče a vybavenie kuchyne.

Čím viac spotrebičov používate súčasne, tým dôležitejšie je, aby ste mali k dispozícii dva samostatné zásuvkové okruhy. Kým v rýchlovarnej kanvici vrie voda, kuchynský robot šľahá krém a mikrovlnka preberá k životu mrazené ovocie. Ak počítate aj s elektrickým varným panelom a rúrou, bez trojfázy to asi nepôjde. Tú vám zabezpečí energetický podnik rovnako ako povolenie na inštalovanie varného panelu. Bez elektrikára sa nezaobídete.

Vodovod a odpad možno premiestniť kdekoľvek, kuchynská linka so 60-centimetrovou hĺbkou však môže byť obmedzujúca. Ak nie je možné rozvody zasekať do muriva, buď sa uspokojíte s plytšími skrinkami, alebo si priplatíte za širšiu pracovnú dosku. Neraz nejde iba o kuchynský drez, ale aj o umývačku riadu.

Flexihadica či predĺženie plynového potrubia nepoznajú obmedzenia a tak je úplne jedno, kde bude umiestnené varné centrum. Snáď iba panelákový vzduchovod v stúpačke je motiváciou pre pripojenie odsávača pár. Inak budete musieť využiť uhlíkové filtre a recirkuláciu vzduchu v interiéri.

 

Moderná či klasická?

Všetko závisí od toho, koľko pracovnej plochy potrebujete a aká veľká je vaša kuchyňa. Aby ste sa však necítili stiesnene, vždy je dobré, ak je na oboch stranách sporáka minimálne 40-centimetrová odkladacia plocha, po pravej strane drezu 80 centimetrov široké úložisko a 120-centimetrový koridor medzi pracovnými doskami v paralelnej kuchyni. Priestor musí dýchať.

Niektoré miesta však majú svoje špecifiká. Pod oknom býva radiátor, ktorý po prekrytí kuchynskou linkou stráca funkčnosť. Bariérou môže byť aj vodovodná batéria umiestnená pod oknom, ktorá bráni jeho otvoreniu. Rohy miestnosti sú zväčša obmedzujúce pri používaní chladničky. Buď prekážajú dvierka, alebo ich nemožno naplno otvoriť. Citlivý je aj priestor okolo vstupných dverí. Linka lemujúca okraj zárubne vizuálne zmenšuje priestor. Nuž a varný ostrov v strede kuchyne je výsadou veľkých miestností, kde po jeho obvode zostane dostatok priestoru na bezpečný prechod a otváranie dvierok spotrebičov.

Myslite na pohodlie

Nič sa na komforte v kuchyni nepodpíše viac ako usporiadanie pracovných plôch, úložných priestorov a spotrebičov. Pri príprave pokrmov je vždy nadväznosť medzi jednotlivými krokmi a tak je výhodné, ak sú zóny kuchyne rozmiestnené vo vhodnom poradí.

Na ľavej strane začíname chladiacim priestorom a smerom vpravo pokračujeme prípravným, varným, umývacím a odpadovým priestorom. To zaistí nielen pohodlie pri manipulácii so surovinami a pokrmami, ale aj poriadok v kuchyni. Ľaváci by však mali postupovať úplne opačne – sprava.

Bez vrchných skriniek

Je zaužívané, že úložný priestor nie je iba pod pracovnou doskou, ale aj nad ňou vo forme odkladacích skriniek. Ak chcete dosiahnuť moderný interiér ako z katalógu, vykašlite sa na klasiku a navrhnite si kuchyňu s 80- či 90-centimetrovou hĺbkou pracovnej dosky. Do spodných skriniek s dômyselnými zásuvkami na plnovýsuvoch hravo odložíte taniere, spotrebiče a zásoby surovín bez toho, aby sa stali nedostupnými.

Naopak, vrchné skrinky nahradíte boxom, v ktorom bude umiestnená elektroinštalácia s bodovkami. Kým zospodu budete mať zásuvky pre pripojenie spotrebičov, navrch môžete naukladať poháre a šálky pre každodenné použitie. Prázdne steny vyzdobíte kulinárskymi fotografiami a stenu za pracovnou doskou ochránite drôteným sklom osadeným v hliníkových lištách.

Z obchodu či na mieru?

Kuchynské stavebnice z domov nábytku vyzerajú lákavo, no hneď ako začnete stavať svoju vysnívanú zostavu, vyberiete si kvalitnejšie kovanie a doplníte príslušenstvo, ktoré nie je započítané v akciovej cene, priblížite sa k sume, ktorá sa od tej letákovej výrazne líši. Reklamy klamú. Sériovo vyrábaná linka z obchodu, ktorá je na sklade predajcu, má však svoje výhody. Môžete si ju odviezť domov a bez čakania cez víkend namontovať. Ak vám bude čosi chýbať, hravo to dokúpite.

V kuchynskom štúdiu si môžete nechať vystavať linku na mieru a odídete z neho nielen s kalkuláciou ceny, ale aj s grafickou vizualizáciou. Zo stavebnicových dielov a dostupných materiálov zložíte takmer čokoľvek.

Ak viete presne, čo sa vám páči, mali by ste zobrať do ruky štvorčekový papier, navrhnúť si kuchynskú linku na mieru a navštíviť stolársku dielňu. Fabriky predávajú hotové korpusy, zásuvky, dvierka, kovania a prípravky na montáž. Úlohou dielne je iba skombinovať všetko podľa vašich predstáv a vyrobiť dielce, ktoré majú atypické rozmery. V porovnaní s ponukou kuchynského štúdia môžete ušetriť.

Materiály nie sú iba o peniazoch

Cena sa odvíja od toho, aké materiály a kovania zvolíte. Platí pravidlo, že čím je povrch pevnejší, húževnatejší a hygienickejší, tým je cena vyššia. Kritickým miestom je každý spoj pracovnej dosky či škára lepenej hrany.

Kým korpusy skriniek a zásuvky môžu byť z najlacnejšieho lamina, dvierka a pracovné dosky si vyžadujú peňazí viac. Lamino v unifarbách s plastovými ABS hranami je cenovo dostupným materiálom, rovnako ako pracovné dosky domácich výrobcov. Ak vás časom omrzia, môžete ich vymeniť za luxusnejší materiál.

Neraz však možno punc luxusu vyčariť doplnkovými materiálmi, akými sú terazzo dosky z najbližšieho kamenárstva, tabuľa z nerezového plechu či drôtené sklo.

Peniaze možno ušetriť aj pri kúpe spotrebičov. Dobrým predajným kanálom sú internetové obchody, ktoré doručia tovar až k vašim dverám. Výhodné zľavy poskytujú aj výrobcovia. Ak zostanete pri nákupe verní jednej značke, čaká vás bonus vo forme bezplatného odsávača pár či iného spotrebiča za zlomok jeho ceny.

Upozornenie:
Ak si objednávateľ chce zabezpečiť demontáže zariadenia svojpomocne je potrebné, aby nás o tom informoval, pričom sa vystavuje riziku, že v prípade nezahájenia prác zhotoviteľom napr. z dôvodu choroby bude daná časť bytu nepoužívateľná !!!

Neváhajte a objednajte si u nás BEZPLATNÚ obhliadku na základe ktorej Vám vypracujeme bezplatnú cenové ponuku na Vami požadované stavebné práce. Objednávku na obhliadku môžete urobiť emailom alebo telefonicky.

Neváhajte nás kontaktovať